Nöromusküler Hastalıklar

Nöromusküler Hastalıklar

Nöromusküler Hastalıklar

Nöromusküler hastalıklar kaslar, kasların hareketini kontrol eden sinirler ve omurilikte bu sinirlerin çıktığı yerlerin hastalıkları ile ilgilenir. Bu hastalıklar içerisinde en sık görülenleri kas hastalıkları, halk arasında “kas erimesi” olarak bilinen “musküler distrofiler”, yine halk arasında “sinir iltihabı” olarak adlandırılan “nöropatiler”, myasteni ve ALS (amyotrofik lateral skleroz ya da motor nöron hastalıkları) dir. Bölümümüzde bu hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu hastalıkların bir kısmının tanısı için gerekli olan kas ve sinir biyopsileri bölümümüz bünyesinde yer alan “Nöromusküler Hastalıklar Laboratuvarı”nda yapılabilmektedir. Bu laboratuvar ülkemizde konusunda nöroloji anabilim dalları bünyesinde yer alan iki büyük laboratuvardan biridir. Kas ve sinir biyopsileri konunun uzmanı öğretim üyeleri tarafından yapılmakta ve laboratuvar bünyesinde işlenerek yine aynı öğretim üyelerince değerlendirilmektedir.

Kas biyopsisi hakkında bilmeniz gerekenler

Kas biyopsisi için önceden ilgili öğretim üyelerinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu almaya gelirken doktorunuzun vereceği hastalığınız hakkındaki bilgileri detaylı bir şekilde içeren belgeyi ve EMG sonucunuzu getirmeniz gerekmektedir. Size verilen tarih ve saatte biyopsi için gelirken bir kutu yara bandı getirmeniz gerekecektir. Biyopsi için aç olmanız GEREKMEZ.

Kas biyopsileri genellikle sol kol daha az olarak sol bacaktan yapılmaktadır.
İşlem sırasında kola ya da bacağa yapılacak 4cm’lik kesi ile kasın bir parçası çıkarılır. Alınan parça küçük olduğundan güçsüzlük yapmaz.
Kas biyopsisi kesi yeri lokal anestetik ile uyuşturularak yapılır. Daha önceden lokal anesteziye karşı allerjik reaksiyonunuz oldu ise lütfen bildiriniz.
İşlem sırasında kanama olabileceğinden kanın pıhtılaşmasını geciktirici bir ilaç (aspirin, kumadin gibi) kullanıyor iseniz lütfen önceden bildiriniz.
Kas çıkarıldıktan sonra kesi yeri dikiş ile kapatılır. Deri altındaki dikişler kendiliğinden emilecektir. Deriye, yaklaşık bir hafta sonra alınacak bir adet dikiş konur. Biyopsi işlemi 30 dk sürmektedir. Biyopsi yapıldığı gün biyopsinin yapıldığı kol veya bacağınızı istirahat ettirmeniz gerekir. Ertesi gün normal aktivitenize dönebilirsiniz. Dikişiniz alınıncaya kadar kesi yerini kuru tutmanız gerekmektedir. Pansumana ihtiyaç yoktur. Dikiş 1 hafta sonra tarafımızdan alınacaktır. Biyopsi sonucunuz da aynı günde verilir.

Sinir biyopsisi hakkında bilmeniz gerekenler

Sinir biyopsisi için önceden ilgili öğretim üyelerinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu almaya gelirken doktorunuzun vereceği hastalığınız hakkındaki bilgileri detaylı bir şekilde içeren belgeyi ve ENMG sonucunuzu getirmeniz gerekmektedir. Size verilen tarih ve saatte biyopsi için gelirken bir kutu yara bandı getirmeniz gerekecektir. Biyopsi için aç olmanız GEREKMEZ.

Sinir biyopsileri sol bacaktan yapılmaktadır. Biyopsiye geleceğiniz gün sol bacağınızın diz altından itibaren traşlanmış olması gerekmektedir.
İşlem sırasında bacağa yapılacak 4cm’lik kesi ile sinirin bir parçası çıkarılır. Alınan sinir tamamen hissi bir sinirdir, yani deriden duyu taşır, kaslara gitmez ve çıkarılması güçsüzlük yapmaz.

Sinir biyopsisi kesi yeri lokal anestetik ile uyuşturularak yapılır. Daha önceden lokal anesteziye karşı allerjik reaksiyonunuz oldu ise lütfen bildiriniz.
İşlem sırasında kanama olabileceğinden kanın pıhtılaşmasını geciktirici bir ilaç kullanıyor iseniz (aspirin, kumadin gibi) lütfen önceden bildiriniz.
Sinir çıkarıldıktan sonra kesi yeri dikiş ile kapatılır. Deri altındaki dikişler kendiliğinden emilecektir. Deriye, yaklaşık 10 gün sonra alınacak bir adet dikiş konur. Biyopsi işlemi 30-40 dk sürmektedir. Biyopsi yapıldığı gün biyopsinin yapıldığı bacağınızı istirahat ettirmeniz gerekir. Ertesi gün normal aktivitenize dönebilirsiniz. Dikişiniz alınıncaya kadar kesi yerini kuru tutmanız gerekmektedir. Pansumana ihtiyaç yoktur. Dikiş 10 gün sonra tarafımızdan alınacaktır. Biyopsi sonucunuz da aynı günde verilir.

Biyopsi sonrasında ayağın dış kısmını topuğu da içine alabilecek uyuşukluk, biyopsi sahasında bir kaç hafta, nadiren bir yıla kadar sürebilecek iğnelenme ve ağrı hissi olabilir.

WhatsApp Destek