Multipl Skleroz

Multipl Skleroz

Multipl Skleroz

Multipl skleroz nedir?

Multipl skleroz beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminde meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık, sinirleri çevreleyen ve bir kılıf olarak görev yapan “myelin” adındaki dokunun hasar görmesi sonucunda oluşmaktadır. Hastalığın nedeni bilinmese de vücuttaki bağışıklık sisteminin bu tablonun ortaya çıkmasında rol oynadığı düşünülmektedir.

Belirtiler nedir?

Belirtiler sinir sisteminde etkilenen yere göre değişiklik göstermektedir ve bu nedenle belirtiler herkesde farklı olabilmektedir. Halsizlik, karıncalanma, denge problemleri, görme bozuklukları, konuşma bozuklukları, kuvvetsizlik belli başlı belirtileri oluşturmaktadır.

Tedavisi ve takibi nasıl olmalıdır?

Hastalığın bilinen bir tedavisi olmamakla beraber ataklar sıklıklığını veya ciddiyetini azaltan ve özürlülük artışını yavaşlatan yeni tedaviler bulunmaktadır. Bu tedavilere ilaveten hastalardaki belirtileri (örneğin kas sertliği, yorgunluk, mesane ve barsak problemleri, ağrı) iyileştirmeye yönelik farklı tedaviler mevcuttur. Tüm bu tedaviler ile birlikte hastanın rehabiltasyonu multipl skleroz konusunda uzmanlaşmış bir ekibi gerektirmektedir. Özel Nöron Nöroloji Dal Merkezi bünyesinde çalışan Multipl Skleroz ünitesi bu hastalığın tanısının konulması, hastaların düzenli takipleri, tedavilerinin düzenlenmesi konusunda tecrübeli bir ekibi bünyesinde bulundurmaktadır.

WhatsApp Destek